44.ISA Convention -Cherbourg / FRANCE 2007  Raporu.

  

1. 44. Uluslararası Denizaltıcılar Kongresi ( 44’th İnternational Submariners Congress / 44’eme Congrés International des Sous-Mariniers ), Fransız Denizaltıcılar Derneği ( A.G.S.M.) Association Generale Amicale des Sous-Mariniers )’nin evsahipliği ve koordinatörlüğünde, Fransız Denizaltı Filosu ve Bahriyesinin desteğinde ve A.G.S.M.’nin 56. milli kongresi ile birlikte Fransa’nın Cherbourg şehrinde, 7-10 Eylül 2007 tarihleri arasında icra edilmiştir.

2. Anılan kongreye Türk denizaltıcılarını temsilen derneğimiz yönetim kurulu üyesi Tüma.(e.) M. Doğan Hacipoğlu iştirak etmiştir. Müteakip maddelerdeki hususlar kongreye katılan temsilcimizin vermiş olduğu bilgilere dayanılarak derlenmiştir.

3. Bu yıl çoğunluğu Fransızlar olmak üzere, 16 ülkeden yaklaşık 650 kişinin katıldığı kongre; Türk Bahriyesi’nin 121 yıllık köklü denizaltıcılık tarihi ve geleneğini tanıtmak, çeşitli ülkelerden denizaltıcıların birbirlerine görüş ve fikirlerini aktarmak ve birbirlerini daha iyi tanımak, diğer ülkelerde denizaltıcılık ve denizaltı teknolojisi alanında ne gibi gelişmeler olduğunu anlamak yönünden yararlı olmuştur.Ayrıca toplantıya katılım, Basın/TV ve ikili ve çok taraflı temaslar yolu ile Türkiye’nin tanıtılmasına da yardımcı olmuştur.    

4. Kongreye diğer katılımcı ülkelerin deniz ataşeleriyle birlikte Türk Deniz Ataşesinin de davet edildiği öğrenilmiş, ancak aynı tarihte Standing NATO Response Force Maritime Group-2/ NATO Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) ile birlikte TCG Oruçreis’in Toulon’a yapacağı liman ziyareti nedeniyle ataşemiz Dz. Kur. Alb. Hakan M. KÖKTÜRK kongreye katılamamıştır. Bununla birlikte temsilcimizi Orly ( Paris ) havaalanında karşılayarak St. Lazar garından trenle Cherbourg’a intikalini sağlamış, dönüşte de garda karşılayarak havaalanından Türkiye’ye uğurlamıştır. Ataşemizin temsilcimize göstermiş olduğu yakın ilgi ve yardımları takdirle karşılanmıştır.

5. Fransa’nın A.G.S.M. Başkanı Tüma.(e.) (Contre-Amiral) Jacques Blanc başkanlığında, ülkelerin delegasyon başkanları ile yapılan toplantıda; 48. kongrenin 2011 yılında Türk Danizaltıcılığının 125. yıldönümü kutlamaları kapsamında Türkiye ( İstanbul )’de toplanması delegemiz tarafından önerilmiş, ancak Peru’nun da 2011 yılındaki kongreye talip olması nedeniyle; başkan nihai kararın 45. kongrede verilmesinin daha uygun olacağını beyan ederek önerileri oylamaya koymamıştır. Bununla birlikte, bilahare yapılan araştırmalarda oylama yapılsaydı delegelerin büyük çoğunluğunun Peru yerine Türkiye’yi seçeceği anlaşılmıştır. Bu nedenle önümüzdeki yıl 14-18 Mayısta Gdynia (Polonya ) ‘da toplanacak kongrede, 2011 yılında kongrenin Türkiye’de toplanması lehinde karar alınması ihtimali çok yüksektir. Daha önceden alınan kararlar gereğince kongre 2009’da ( 7-12 Eylül ) San Diego (ABD )’da ve 2010’da (Mayıs ayında ) da Hayfa ( İsrail )’da toplanacaktır.

6. 9 Eylül sabahı tüm delegasyonların katılımıyla Cumhuriyet meydanında ( Place de la Republique ) bulunan anıta çelenk koyma töreninde; Fransız milli marşı ve ev sahibi olarak A.G.S.M. Başkanı’nın konuşmasının ardından, her ülkenin delegasyon başkanı tarafından bir dakikayı geçmeyecek şekilde bir konuşma yapılmıştır.Konuşmaların ardından çelenkler Fransız denizaltıcılar ve Belediye Reis Vekili tarafından anıta koyulmuştur.  Delegasyon başkanları kaldıkları otellerden tören alanına tarihi otomobillerle getirilip götürülmüşlerdir. (Temsilcimize 1955 model Citreon marka bir otomobil tahsis edilmiştir.) Fransız Stratejik Okyanus ve Denizaltı Kuvvetleri Komutanı ( Commandant des Forces Sous-marin et la Force Oceanique et Strategique ) Koramiral Yves Boiffin ( Brest’ten helikopter ile gelerek ), Bölge komutanı Tümamiral, Belediye Reis Vekili ( Belediye Reisi Paris’te olduğundan ), Bahriye Bandosu, Bahriye Tören Mangası, çoğu denizaltıcı olmak üzere görevdeki Fransız bahriye subayları da törene katılmışlardır. Tören sonrasında Cherbourg Belediyesi tarafından kongre katılanlarına bir resepsiyon verilmiştir. Kongre süresince bir Fransız bayan Dz.Binbaşı hem rehber ve irtibat subaylığı hem de İngilizce ve İspanyolca tercümanlığı yapmıştır.  

7. Program dahilindeki diğer gezi, yemek gibi sosyal faaliyetler sonunda kongre 10 Eylül 11.00’daki veda toplantısı ile sona ermiştir.  

 

Bilgilerinize arz ve rica ederim.

 

                                                                              

                                                                               Çetinkaya APATAY

                                                                               Tuğa(e.)

                                                                               Denizaltıcılar Birliği Derneği

                                                                               Yönetim Kurulu Başkanı                                                   

 

 

 
 
 
 

Yönetim Kurulu.                                           Tüm Etkinlikler.                                                  Üyeler.

 
 
 
 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.