INTERNATIONAL SUBMARINERS  ASSOCATION
UKRAINE
ODESSA 2004
41th INTERNATIONAL CONGRESS
MAY 14th-17th

 

 

Ukrayna'nın Odessa Kentinde Yapılan 41.Uluslararası Denizaltıcılar Kongresinde Türk Denizaltıcılarını Başarı İle Temsil Eden;

Sayın : Tuğa. (e) Şükrü Bozoğlu'nun Hazırlamış Olduğu Kongre Raporu:

 
 

41.ULUSLARARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ

                41. ULUSLARARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ  ( 41. INTERNATIONAL SUBMARINERS’ CONGRESS ) 14 -17  MAYIS 2004 TARİHLERİNDE , UKRAYNA ‘ NIN EV SAHİPLİĞİNDE ODESA ‘ DA YAPILDI . TÜRKİYE ‘NİN İLK KEZ DAVET EDİLDİĞİ VE  KATILDIĞI KONGREDE ,  ÜLKEMİZ EMEKLİ DENİZALTICILARINI EMEKLİ  TUĞAMİRAL ŞÜKRÜ BOZOĞLU TEMSİL ETTİ .

  KONGREYE , YILLARDAN BERİ HEMEN HERKEZİN BİRBİRİNİ TANIDIĞI , 21 ÜLKEDEN YAKLAŞIK 350  İKİNCİ DÜNYA HARBİ GAZİSİ , EMEKLİ VE GÖREVDEKİ DENİZALTICI VE EŞLERİ / YAKINLARI İLE  HARP TARİHİ YAZARLARI GİBİ İLGİLİ MESLEK GRUPLARINDAN TEMSİLCİLER KATILDI .

  YOĞUN RESMİ PROGRAMI İKİ GÜNE  SIĞDIRILAN KONGRE FAALİYETLERİNİ VE BURADA HEYET BAŞKANI OLARAK İCRA EDİLEN TEMSİL GÖREVLERİNİ E. TUĞAMİRAL BOZOĞLU , ÇOK KISA OLARAK AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE ÖZETLEMEKTEDİR .

  “ 15 MAYIS  2004 CUMARTESİ GÜNÜ SABAH 0930 ‘DA TÜM KATILANLARLA BİRLİKTE , OTOBÜSLERLE  DENİZ KENARINDAKİ “ ZAFER ALANI “ NA İNTİKAL ETTİK VE HEYET BAŞKANLARI OLARAK BURADAKİ  “ MEÇHUL DENİZCİ ANITI “ NA  ( RESİM – 1 ) ÇELENK KOYDUK . 

 

 
 

   SAYGI ATIŞINI TAKİBEN , MERASİM BÖLÜĞÜ , BANDO VE DİĞER HEYET BAŞKANLARI İLE BİRLİKTE  ,   BAYRAKLARIMIZIN  ARDINDAN 50 METRE KADAR TÖREN NİZAMINDA YÜRÜDÜK VE YENİ BİR TÖREN İÇİN MEVKİ ALDIK ( RESİM -2 ).

 
 
 BURADA  HER HEYET BAŞKANINDAN , BAYRAĞI İLE ÖNE ÇIKARAK MİKROFONDAN BİR DAKİKAYI GEÇMEYEN BİR SÜRE İLE  DUA ETMESİ VEYA BİR KONUŞMA YAPMASI İSTENDİ . .

   BEN DE , BÜYÜK BİR KALABALIK KARŞISINDA VE BAYRAĞIMIZIN ÖNÜNDE ,HİÇBİR HAZIRLIK FIRSATI BULAMADAN  ;  TÜRK OLDUĞUMU VURGULAYAN , EMEKLİ TÜRK DENİZALTICILARI ADINA  KATILAN ÜLKELERİN EMEKLİ VE GÖREVDEKİ TÜM DENİZALTICILARINA EN İYİ DİLEKLERİMİ SUNMAKTAN ONUR DUYDUĞUMU BELİRTEN ,  KUTSAL GÖREVLERİNDE HAYATLARINI KAYBEDEN TÜM DENİZALTICILARA TAZİYETLERİMİ SUNAN  VE ONLARA TANRIDAN RAHMET DİLEYEN , ÇOK KISA   AMA DUYGULU BİR KONUŞMA YAPMAYA ÇALIŞTIM.                 ( RESİM -3 ) .

 

 

 
 

  DAHA ÖNCE HİÇ KATILMADIĞIMIZ , MAALESEF EVSAHİBİ ÜLKENİN TÜM İYİ NİYET VE GAYRETLERİNE RAĞMEN  SIKÇA KARŞILAŞTIĞIMIZ AKSAKLIKLAR KAPSAMINDA  İSİMLİ , BAYRAKLI YAKA  KARTI ALAMADIĞIMIZ ,BİR AKŞAM ÖNCEKİ DAVETTE AŞIRI KALABALIK NEDENİYLE FAZLA KALAMADIĞIMIZ  VE TÜM GAYRETLERE RAĞMEN ,LİSAN GÜÇLÜĞÜ VE MEŞGULİYETLERİNDEN !! DOLAYI HEMEN HİÇBİR YETKİLİ VE DİĞER KATILIMCILARLA  TANIŞAMADIĞIMIZ İÇİN ; BAYRAĞIMIZI GÖRÜNCEYE VE KONUŞMAMI DİNLEYİNCEYE KADAR , HEMEN HİÇ KİMSE TÜRKİYE ‘ NİN KONGREYE  KATILDIĞINI BİLMİYORDU . ANCAK BU TÖRENDEN HEMEN SONRA , KONUŞMAMI KUTLAMAK , TANIŞMAK , BİRLİKTE RESİM ÇEKTİRMEK ,BRÖVE İSTEMEDE ÖNCELİK ALMAK GİBİ GEREKÇELERLE  YUNANLI ‘LAR DAHİL  TÜM HEYET BAŞKANLARI  VE KATILANLARLA  TANIŞTIK VE GİDEREK KUVVETLENEN SICAK  DOSTLUKLAR KURMAYA BAŞLADIK .

   BURADAN , OTOBÜSLERLE YAKINDAKİ BİR PARKA  İNTİKAL EDEREK ,1876 ‘ DA ODESA ‘ DA DİZAYN VE TEST ETTİĞİ DENİZALTILARLA ,KARADENİZ ‘DE DENİZALTICILIĞIN ÖNCÜSÜ OLARAK KABUL EDİLEN , POLONYA ASILLI , FRANSA ‘ DA OKUMUŞ , RUS DONANMASINA ÇOK YARARLI HİZMETLER VERMİŞ  STEPHAN  DZHEVETSKY  ( CEVETSKİY ) ANISINA DİKİLEN ANITIN    ( RESİM  - 5  ) AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK. 

 

 
 
  ÇOK ESTETİK BİR DİZAYNA SAHİP OLAN VE HER YAŞTAN ÇOCUK VE GENÇLERİN BALE , DANS VE FOLKLOR GÖSTERİLERİYLE COŞKU İLE AÇILAN ANITA  , HEYET BAŞKANLARI OLARAK BİZDE BİRER KARANFİL KOYDUK .

  TEKRAR OTOBÜSLERE BİNEREK , YAKLAŞIK BİR SAAT UZAKLIKTAKİ ,İÇİNDE  İKİNCİ DÜNYA HARBİ SONRASI YAPIMI , KARAYA ÇEKİLMİŞ BİR DENİZALTI DAHİL , HER ÇEŞİT HARP SİLAH VE ARACININ BULUNDUĞU BİR  AÇIK HAVA MÜZESİ OLAN  KAHRAMAN  ODESA SAVUNMA HAREKATI MÜZESİ ‘NE  ( RESİM -7 ) İNTİKAL ETTİK . 

 

 
 
 BURADA  41. ULUSLARARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ ANISINA OLUŞTURULAN GALERİYE HEYET BAŞKANLARI OLARAK , AĞAÇ DİKTİK  ( RESİM – 8  ) .

 
 
 
 
  VE NİHAYET SABAH  OTELDEN HAREKETTEN YAKLAŞIK 6 SAAT SONRA  , 1500 DA  DİNLENME VE YEMEK !!!  MOLASI  ALABİLDİK.

  GECE  ODESA LİMANI FUAR VE GÖSTERİ MERKEZİNDE, BELEDİYE BAŞKANI EVSAHİPLİĞİNDE  VERİLEN RESMİ AÇILIŞ YEMEĞİNE KATILDIK .   HEYET BAŞKANLARI OLARAK SAHNEYE DAVET EDİLDİK ,   ( RESİM – 10 ) ,

 

 
 

   BELEDİYE BAŞKANI TARAFINDAN TEKER TEKER  KUTLANDIK VE HEP BERABER ÜLKELERİMİZİN BARIŞ VE HUZURU İÇİN  KADEH KALDIRDIK .UKRAYNA FOLKLOR VE MÜZİĞİNİ TANITICI SANATSAL ETKİNLİKLER DE İÇEREN BU GÜZEL GECEDE  YUNANLI  MESLEKDAŞLARLA AYNI  MASAYI  PAYLAŞTIK . ( RESİM – 11 )

 

 

  16 MAYIS  SABAHI  DİĞER GRUPLAR ODESA ŞEHİR TURUNA GİDERLERKEN , HEYET BAŞKANLARI OLARAK BELEDİYE BAŞKANINA RESMİ ZİYARETTE  BULUNDUK . BURADA BELEDİYE BAŞKANI HEPİMİZE  KONGREYE KATILDIĞIMIZ İÇİN  AYRI AYRI TEŞEKKÜR ETTİ VE KÜÇÜK ARMAĞANLAR SUNDU. ( RESİM – 12 )

 

 

 
 
  BEN DE KENDİSİNE , GÖSTERDİKLERİ UNUTULMAZ MİSAFİRPERVERLİK İÇİN ŞÜKRANLARIMI İFADE ETTİM  VE  “ BUGÜN PAZAR ,   SİZ VE TÜM MÜRETTABATINIZ BİZLE BERABERSİNİZ   ,  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. “ DEDİM. VE TERCÜME EDİLDİKTEN SONRA ÖZELLİKLE UKRAYNALI ‘ LARDAN ÇOK OLUMLU TEPKİLER ALDIM.

  BELEDİYE BAŞKANLIĞI SARAYI ÖNÜNDE TOPLU RESİM  ÇEKİLMESİNİ TAKİBEN , , DİĞER GRUPLARLA BULUŞTUKVE LİMANDA HACIBEY GEMİSİNE İNTİKAL ETTİK.

  DİĞER GRUPLAR , GEMİNİN HAREKETİ İLE BİRLİKTE  AÇIK BÜFE KOKTEYL EŞLİĞİNDE ODESA LİMANI ÇEVRESİNİ SEYREDERLERKEN , HEYET BAŞKANLARI OLAN BİZLER , BİR KAMARADA , 41. ULUSLARARASI DENİZALTICILAR KONGRESİNİN RESMİ TOPLANTISINI YAPTIK. TOPLANTI  ,BAŞKAN TARAFINDAN TÜRKİYE ‘NİN ARALARINA KATILMASINDAN DUYDUKLARI MEMNUNİYETİ BELİRTMESİYLE VE BUNUN OY BİRLİĞİ İLE DESTEKLENMESİYLE BAŞLADI . BİLAHARE  , MÜTEAKİP TOPLANTI TARİH VE YERLERİ GÖZDEN GEÇİRİLDİ .BUNA GÖRE TOPLANTILAR ; 2005 ‘ DE ARJANTİN ‘ DE , 2006 ‘DA RUSYA ‘ DA , 2007 ‘ DE FRANSA ‘ DA VE 2008 ‘DE POLONYA ‘ DA YAPILACAK .  TOPLANTININ ANA GÜNDEM MADDESİ OLAN , TASLAK “ DÜNYA EMEKLİ DENİZALTICILARI BEYANNAMESİ “  NİN TARTIŞILMASI İSE  , ÜLKELERCE HENÜZ İNCELEME FIRSATI BULUNAMADIĞI İÇİN , BİZİM DE DESTEKLEDİĞİMİZ GÖRÜŞLE ,  MÜTEAKİP TOPLANTIYA ERTELENDİ .TOPLANTI DİĞER İDARİ  AÇIKLAMA VE NEZAKET BEYANLARI İLE SONA ERDİ .

  BOT TURU ESNASINDA , İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA ALMANLAR TARAFINDAN BATIRILAN  İKİ DENİZALTININ BULUNDUKLARI MEVKİYE  , SAYGI ATIŞI EŞLİĞİNDE ÜÇ ÇELENK SUNULDU . YAKLAŞIK 400 KİŞİNİN TOPLANDIĞI GÜVERTEDE , İLK ÇELENGİN TÜRK HEYET BAŞKANI TARAFINDAN SUNULACAĞI ANONS EDİLDİ . BENİM İÇİN BÜYÜK BİR SÜRPRİZ OLAN BU GÖREVİ , BAZI ESKİ ÜYELERİN BİRAZ DA KISKANÇLIK DOLU BAKIŞLARI ALTINDA BÜYÜK BİR GURURLA İCRA ETTİM  ( RESİM – 13 ) .

 

 
 
  TAM SUNUŞ ESNASINDA BİR UKRAYNALI AMİRALİN KENDİ ŞAPKASINI BAŞIMA GEÇİRMESİ , DİĞER İKİ ÇELENGİN DE RUS VE UKRAYNALI AMİRALLER TARAFINDAN SUNULMASI , ÜLKEMİZİN KARADENİZ ‘DEKİ VARLIĞININ ASKERLER TARAFINDAN  DOSTÇA VE İÇTENLİKLE KARŞILANMAKTA OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..

 AKŞAM GENE LİMANDAKİ FUAR VE GÖSTERİ MERKEZİNE İNTİKAL EDEREK , KONGRENİN DEVİR TESLİM VE KAPANIŞ YEMEĞİNE KATILDIK .TÜM HEYET BAŞKANLARI SAHNEYE DAVET EDİLEREK , UKRAYNA VE ARJANTİN MİLLİ MARŞLARININ ÇALINMASI  VE KISA KONUŞMALARI TAKİBEN , MÜZİK VE BİR SENARYO EŞLİĞİNDE  BAŞKANLIK SEMBOLÜNÜN ( STELLA ) UKRAYNA TARAFINDAN ARJANTİNE  TESLİMİ ,  HERKESE GERÇEKTEN DUYGULU ANLAR YAŞATTI . AYRICA TÜM HEYET BAŞKANLARINA DA BAŞKANLIK SEMBOLÜNÜN BİR KOPYASI HEDİYE EDİLDİ  ( RESİM – 14 )

 

 
 
 

        VE 

  41.ULUSLARARASI DENİZALTICILIK KONGRESİ RESMEN SONA ERDİ .

  17 MAYIS GÜNÜ HEYET BAŞKANLARININ KONGRE  FAALİYETLERİ ESNASINDA ÇEKİLEN FİLMİ İZLEMELERİ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ . FAKAT  MAALESEF ,FİLM TAMAMLANAMADIĞI İÇİN İCRA EDİLEMEDİ .  BEN DE  ODESA BAŞKONSOLOSUMUZA KISA BİR  NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDUM VE 18 MAYIS SABAHI DA TÜRKİYE ‘YE DÖNDÜM .

 41. ULUSLARARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ ‘ NE TÜRKİYE ‘ NİN  İLK DEFA KATILIMININ ; TÜM ÜLKELER TARAFINDAN BÜYÜK BİR MEMNUNİYETLE KARŞILANDIĞINI , GEREK TÜRKİYE ‘NIN GEREKSE SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN VE DENİZALTICILIĞIMIZIN TANITIMINA  ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADIĞINI DEĞERLENDİRİYOR VE MÜTEAKİP TOPLANTILARA DA MÜMKÜNSE GÖREVDEKİ DENİZALTICILARIMIZIN DA İŞTİRAKİ İLE DAHA KALABALIK EKİPLER HALİNDE KATILMAMIZIN YARARLI OLACAĞINI KIYMETLENDİRİYORUM . “

 

 
 
Cemil Şükrü BOZOĞLU
Emekli Tuğamiral

 

 
     
 

Yönetim Kurulu.                                           Tüm Etkinlikler.                                                  Üyeler.

 
 

 

 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.