45. Dünya Denizaltıcılar Kongresi, 14-18 Mayıs 2008 tarihleri arasında Polonya/Gdynia’da yapılmış olup, toplantıya Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Aml(e) Çetinkaya Apatay katılmıştır.

   Kongrede, genel kanaat milli ve milletlerarası toplantıların birbirine karıştırılmaması yönünde oluşmuş ve konu oylama ile saptanmıştır. Ancak, birbiri ile paralel ve koordineli olarak yapılmasına bir engel konulmamıştır.

   46. Kongrenin San Diego/ABD’de 2009 yılı Eylülünde, 47. Kongrenin Hayfa/İsrail’de 2010 yılı Mayısında yapılması zaten önceki yıllarda yapılmaları konuları daha önceki yıllarda oylanmıştı.

   Bu yılki Kongrede de 48. Kongrenin 2011 yılı Mayısında, Türk Denizaltıcılığının 125. yıldönümü ile aynı yılda yapılması oylanmış ve karar altına alınmıştır.

   Kongrenin  ilk günü; Kayıt, tanışma ve hoşgeldiniz yemeği ile geçmiş, ikinci günü Polonya Dz. Harp Okulu ziyaret edilmiş ve bu ziyaret vesilesi ile Polonya Deniz Kuvvetleri Komutanı bir konuşma yapmıştır. Ardından Okul öğrencilerinin gösterileri izlenmiş ve daha sonra salonda Deniz Harp Okulu Komutanının yaptığı çok doyurucu bir konuşmanın ardından, kuruluşundan bu yana tüm tarihçesini içeren Polonya Denizaltı Skadronu ile ilişkin bir film izlenmiştir. Yemekten sonra da yaşamını yitirmiş tüm Dünya Denizaltıcılarını anan bir program uygulanmıştır.

   Kongrenin üçüncü günü Deniz Kuvvetlerinin tahsis ettiği iki gemi ile Gdynia’dan Vistül Nehri’nin Baltık Denizine döküldüğü yerde kurulmuş olan Gdansk’a, tarihi adı ile Danzig Şehri ve Limanı’na gidilerek, kent gezilmiş ve Danzig Üniversitesinde Polonya eski Cumhurbaşkanı’nın yaklaşık bir saat süren, dünyada ve Polonya’da dünü ve bu günü değerlendiren bir konuşması izlenmiştir.

   Kongrenin dördüncü gününde kırsal bir gezinin ardından düzenlenen gala yemeği ile son bulmuştur. Ertesi gün de San Diego’da buluşmak üzere Gdynia’dan ayrılınmıştır.  

   Bu toplantıya 360 kişi misafir ve ev sahipleri olmak üzere katılmışlardır.

  Aşağıdaki anı fotoğrafında ön sıradaki üniformalılar Polonya Dz. K.K. ve Dz. Harp Okulu K. dır.

 

 

 

 
45. Dünya Denizaltıcılar Kongresi Anı Fotoğrafı.
 
 

Yönetim Kurulu.                                           Tüm Etkinlikler.                                                  Üyeler.

 
 

 

 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.