46. isa 2009 San Diego

 

46. INTERNATIONAL SUBMARİNERS CONGRESS 2009

SAN DIEGO / CALIFORNIA

 

 

 

46 NCI ULUSLAR ARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ SONUÇ RAPORU

7-12 EYLÜL 2009

 

46 ncı Uluslar arası Denizaltıcılar Kongresi 7-12 EYLÜL 2009 tarihleri arasında A.B.D nin ev sahipliğinde San Diego da yapılmıştır.
 
Toplantıya 18 değişik ülkeden toplam 293 kişi katılmıştır. Türkiye Denizaltıcılar Birliği,Yönetim Kurulu üyesi Engin BAYKAL ve Dernek üyesi Dinçer EREN tarafından eşli olarak temsil edilmiş, dernek mali kaynakları kullanılmamıştır.
 
Kongre A.B.D  Milli Denizaltıcılar Kongresi ile bağlantılı olarak San Diego şehir merkezine 40 km mesafedeki Town and Country kongre merkezinde yapılmış,A.B.D Milli Kongresine 2nci Dünya harbine de katılan 2000 in üzerinde emekli denizaltıcı eşli olarak iştirak etmiştir.

 

 

 

46.Uluslararası Kongre kapsamındaki Faaliyetler:

 
 Açılış  Resepsiyonu
 
8 Eylül akşamı kongre merkezindeki özel salonda verilen resepsiyona Onursal Başkan olarak 1999-2002 yılları arasında Pasifik Donanma Komutanı olarak görev yapan E.Oramiral Thomas FARGO  resmi üniforma ile katılmıştır.
 
Açılış gecesine konuşmacı olarak Atlantik Denizaltı Kuvvetleri Komutanı Koramiral John J.Donelly, Belediye Başkanı adına Joy Goldstone, San Diego da konuşlu Denizaltıların Komodoru ve Point Lama Üs Komutanı Albay iştirak etmişlerdir,
 
Resepsiyon öncesinde özel otel odasında yapılan tanışma partisine toplantıya katılan hizmetteki ve emekli Amiraller davet edilmiş,sıcak bir ortamda sohbet imkanı yaratılmıştır.
 
Yemek öncesi İSA –USA nın Başkanı Fred Wagner ın açış konuşmasını müteakip Kalifornia Valisi Arnold Scwarzenegger in mesajı okunmuştur. Mesajda denizaltıcıların Ülke güvenliğine yapmış oldukları hizmetlerden dolayı şükranları sunulmuştur,
Amiral FARGO ve Koramiral DONELLY nin konuşmalarında her bahriyede özel bir yeri ve köklü gelenekleri olan Denizaltıcıların Uluslararası ortamda beraberliklerinin yaşatılmasından duyulan  memnuniyet belirtilerek,takdir edilmiş,konuşmalarda özellikle Denizaltı Kurtarma Sistemlerindeki gelişmeler ve Uluslararası Yardım faaliyetlerinin koordinasyonunun önemi üzerinde durulmuştur,
 
Ülke temsilcilerinin sahneye davetinde resmi üniformalı Teğmenlerin taşıdığı Ülke bayrakları ile sahnede yer alınmış,San Diego Belediye Başkanlığı tarafından 8 EYLÜL gününün San Diego da Denizaltıcılar günü ilan edildiğine dair belge takdim edilmiştir.
 

 

 

 

 
Denize Çelenk Atma Töreni
 
9 EYLÜL 2009 günü San Diego Limanında bulunan ve Tarihi gemilerden oluşan  Deniz Müzesi ziyaret edilmiştir Müzede USS BARBEL denizaltısı, Rus FOXTROT sınıfı denizaltı ve yelkenli gemiler gezilmiş,müteakiben replikası yapılan tarihi yelkenli gemi ile denize açılarak POINT LAMA deniz üssü girişinde Delegasyon Başkanlarının katılımı ile denize çelenk atma töreni icra edilmiştir.

 

 

Delegasyon Başkanları Toplantısı
 
18 ülke Delegasyon Başkanlarının iştiraki ile 10 EYLÜL günü Kongre merkezinde yapılmıştır.Toplantıda Polonya da icra edilen toplantı sonuç raporu dağıtılmış,son derece basit olarak hazırlanan raporda katılan  ülkeler ile 2010 ve 20111 yıllarında yapılacak toplantıların ev sahipleri belirtilerek,toplantılara ilişkin genel istekler yer almış,bu kapsamda toplantıların 4 günden fazla olmaması,toplantıların MAYIS ayında planlanması gibi genel hususlar belirtilmiştir,,
 
 Toplantıda 2012 yılı ev sahibi ülke seçimi tartışmalı bir ortamda yapılmış,Arjantin temsilcisi tarafından PERU nun toplantıya protesto olarak katılmadığı ,2011 yılının Peru Denizaltıcılığının 100 ncü yıl kutlamaları nedeniyle çok arzu edildiği ancak TÜRKİYE nin tercih edilmesinin hayal kırıklığı yarattığı  ifade edilmiştir.UKRAYNA nın ev sahipliği alma konusundaki ısrarlı girişimleri  talep eden başka ülke olmaması nedeniyle başarılı olmuş ve oy birliği ile seçilmiştir.
 
İsrail temsilcisi tarafından 23-27 MAYIS 2010 tarihleri arasında HAYFA da icrası planlı Kongre ye ilişkin genel bilgi verilmiş broşür dağıtılmıştır.
 
Detaylı bilgiler
 
www.congress.co.il/submariners47. sitesinde mevcuttur.
 
Tarafımdan  23-27 MAYIS  2011 tarihleri arasında İSTANBUL da planlı Uluslar arası Denizaltıcılar Kongresine ilişkin bilgi verilerek broşürler dağıtılmıştır.Konuya ilişkin detaylı bilgiler www.isa-turkiye-2011.com.sitesinde mevcuttur.
 
2014 yılı ev sahipliği için YUNANİSTAN Temsilcisinin yazılı olarak yapmış olduğu talepte dikkate alınarak kararlaştırılmıştır,
Müteakip Dönemlere ait 5 yıllık plan aşağıda belirtilmiştir.
 
2010                İSRAİL
2011                TÜRKİYE
2012                UKRAYNA
2013                İTALYA
2014                YUNANİSTAN

 

 

 

Kayıp Denizaltı Ve Denizaltıcıları Anma Töreni
 
A.B.D genelinde 13458 üyesi bulunan ve ülkenin değişik bölgelerinde faaliyet gösteren Emekli Denizaltıcılar Derneğinin organizasyonunda icra edilmiştir. Anma töreni Dalış alarmı ile başlamış ,ABD bayrağının salona törenle gelmesi ve Milli marşla devam edilmiştir Törene konuşmacı olarak Denizaltıcı Em. Koramiral Albert H.Konetzi katılmış özellikle 2 nci Dünya Harbinde Denizaltıcıların Ülke güvenliğine yapmış oldukları katkılar vurgulanmıştır,
Törene 2000 e yakın emekli denizaltıcı ve San Diego da konuşlu hizmetteki denizaltıcılar katılmıştır. Son derece duygusal konuşmaların ardından 2nci Dünya Harbi ve müteakip dönemlerde kayıp verilen Denizaltıların tek tek hangi tarihte nerede ve kaç personel kaybı verildiği okunarak çan çalınmış ,Müteakiben Türkiye’nin de içinde bulunduğu Denizaltı kayıpları okunarak saygıda bulunulmuş ve Denizaltıcı duası okunmuştur.Tören satıh alarmı ile son bulmuştur,

 

 

 
 

 
Gala Yemeği.
 
12 EYLÜL 2009 Günü akşamı Müze olarak kullanımda bulunan MİDWAY uçak gemisinde yapılmıştır,Gala yemeği Midway müzesi yönetim kurulu başkanı Em Tuğamiral Mc Laughin tarafından San Diego’nun deniz üssü olmasının tarihçesi ve 2 nci dünya harbinde Uçak gemilerinin rolü temalı konuşma ile başlamıştır.Yemek sonunda tüm ülkelerin temsilcileri sahneye davet edilerek kapanış konuşmaları yapılmış,bu kapsamda tarafımdan da bir konuşma yapılarak ,Türkiye’de yapılacak kongreye katılımlarından duyulacak memnuniyet ifade edilmiştir.Yemek Kongre denizaltı logosunun İsrail e teslimi ile son bulmuştur.

 

 

 

A.B D  Emekli Denizaltıcılar Kongre İzlenimleri
 
Uluslararası denizaltıcılar Kongresi ile bağısız olarak aynı mekanda yaklaşık 2000 kişinin katılımı ile icra edilmiştir.
Toplantı programı çok detaylı olarak hazırlanmış açılan salonlarda Denizaltıcılığın Tarihi gelişimi Denizaltı temalı sergiler,Özel salonlarda Denizaltı film gösterileri,ABD bahriyesinde görev yapan tüm denizaltıların şilt ve amblem satışları,Geleneksel denizaltıcı yelekleri Denizaltıcı eşleri Kulübünün faaliyet ve sergisi gibi çok değişik faaliyetler kapsanmıştır.Denizaltıcıların faaliyetler süresince kültürlerine ve birbirlerine bağlılıkları,Gemi bazında göstermiş oldukları aidiyet duygusu hayranlıkla izlenmiştir.
Bu faaliyetlerde Denizaltıcıların ülkeye yapmış oldukları hizmetleri büyük bir şükranlıkla kabullenen yerel yöneticiler ve Deniz Kuvvetleri birimlerinin göstermiş oldukları desteğin de büyük katkıları olduğu değerlendirilmiştir.

 

 

 

 

 

 
Sosyal Faaliyetler
 
Bu faaliyetler kapsamında  ilk gün Kilise ziyaret edilmiş ve denizaltıcılar için dua edilmiştir.
San Diego Şehir turu,
Hayvanat Bahçesi
Old Town turu,
Deniz Müzesi
Miramar Hava  üssü (Gezi ve Barbekü partisi) planlanmıştır.

 

Kilise Ziyareti

 

 

Old Town

 

 

Deniz Müzesi Resimleri

 

 

 

 

 

 

 

GENEL DEĞERLENDİRME
 
ABD  de icra edilen Uluslar arası Denizaltıcılar Kongresine katılım,Ülke temsili ve 2011 de Türkiye de yapılacak organizasyon için sağladığı bilgi birikimi açısından faydalı olmuştur .
 
Kongreye katılım önceki yıllara nazaran kişisel bazda düşük seviyede kalmış, özellikle mesafe ve ulaşım maliyetlerinin yüksekliğinden kaynaklandığı değerlendirilmiştir.
 
Tüm ülkelerde emeklilerin gelir standartları nedeniyle Toplantı süresi ve maliyetlerinin makul ölçülerde tutulması beklenti ve temennisi bulunmaktadır.
 
Türkiye toplantısı katılımcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmış olup katılımın yüksek olacağı değerlendirilmektedir.
 
Uluslararası Denizaltıcılar Kongresi toplantılarının amacının Değişik ülkeleri Ev sahibi ülke sorumluluğunda düzen içinde ve güvenlikli bir ortamda görmek, aynı duyguları paylaşan Dünya denizaltıcılarını bir araya getirerek anılarını paylaşmak, arkadaşlıklarını sağlamak olduğu değerlendirildiğinde bu güne kadar son derece düşük olarak katılım sağlayan Türk denizaltıcılarının müteakip toplantılara katılımı konusunda teşvik edilmeleri büyük önem arz etmektedir.
 
0rganizasyon Komitesi ile yapılan görüşmelerde planlama ve icrada karşılaşılan sorunlar,önceki yıllarda yapılan toplantılarda alınan dersler Derneğimizin yapacağı organizasyonda esas alınmak üzere kayıt altına alınmıştır.
Bilgilerinize arz ederim
 
Engin BAYKAL
 
Yönetim Kurulu Üyesi


" ISA 2009 Brochure "

 

46th ISA broşür-ön

 

46th ISA Broşür-arka

 

 

"23-27 Mayıs 2011"  İstanbul'da buluşalım.

www.isa-turkiye-2011.com

 

 

 

ULUSLARARASI DENİZALTICILAR " ISA" KONGRELERİ

 

ISA History       

 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.