DENİZALTICILAR BİRLİĞİ BAŞKANININ KONGRE KONUŞMASI:

 Denizaltıcılar Birliği FACEBOOK Grubumuzdaki Kongre sayfamız için.

 

 

 

 

 51.ISA 2014 ATINA KONGRE SONUÇ RAPORU :

51. ULUSLAR ARASI DENİZALTICILAR KONGRESİ/ ATİNA ( 51th ISA Congress/ Athens )

Türk Denizaltıcılar Birliği Derneğini temsilen 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü ben ve üyelerimiz Dinçer Eren ile Levent Tutan eşlerimizle birlikte uçakla Atina’ya ulaştık. Evsahibi derneğin görevlendirdiği şirket ilgililerince karşılanarak Atina Hilton oteline götürüldük. Daha sonra aynı gün üyemiz Çetinkaya Apatay da eşiyle birlikte otele geldi. ABD’de yaşayan ve hem derneğimizin hem İSA,USA’nın üyesi olan ve kongrelere yalnız gelen Erol Akın’ın ( 1970/71’de TCG Muratreis’de benim telsiz astsubayımdı ) da bu sefer Amerikalı eşi  (Rebecca Akın ) ile birlikte gelmiş olduğunu gördük. İlyas Çınar listede ismi olmasına rağmen gelemedi. 

Akşam otelde 19.30’da gayrıresmi Delegasyon Başkanları (HoDs ) toplantısı yapıldı. Toplantı ayrı bir odada değil de akşam yemeği yenecek olan salondaki, üzerine servis açılmış yemek masalarından birine oturularak yapıldı. Birkaç HoD’un da gelmediği görüldü. Yunan derneğinin başkanı Napoleon Genovelis (Rear Adm., ret. ) toplantıya katılmakla birlikte, kendisinin rahatsızlığı nedeniyle  Yunan HoD görevini Panagiotis Roditsas ( Vice Adm., Ret. ) yaptı.  Toplantıda Alman HoD ‘un bu kongrelerin daha verimli ve ekonomik olması için bazı önerileri ihtiva eden bir yazısı, Cuma günü yapılacak HoDs toplantısında görüşülmek üzere dağıtıldı. Benim “Geçen yıl, kaybettiğimiz denizaltıcıları anma töreninde HoD’ların konuşmalarının kendi lisanlarında yapılması kararlaştırılmıştı. Bu yıl da aynı usul uygulanacak mı?” sualime kısa bir görüşme sonunda başkanlık yapan Yunan HoD tarafından “Evet,uygulanacak “ cevabı verildi. 20.00’de yine otelde hoşgediniz kokteyli ve yemeği vardı. Aslında Ruslar ve Ukraynalılar yemek masalarına erkenden oturduklarından kokteylden süratle self servis yemeğe geçilmiş oldu. 

Bu yıl Hindistan ve Belarus’un  kongreye yeni ülkeler olarak katıldıkları görüldü. Buna mukabil Japonya ve kongreye geçen yıl ilk defa katılan Kanada bu yıl yoktu.  Kongreye katılan 21 ülke içinde en çok katılımcısı olan ülke 66 kişi ile Rusya idi. ( İkinci ülke 41 kişi ile Fransa ve üçüncü de 28 kişi ile Ukrayna, toplam katılımcı: 256 kişi ). Napoleon Genovelis gayrıresmi HoD toplantısı ve gala yemeği hariç diğer etkinliklere katılmadı.

29 Mayıs günü sabahtan Pire’deki Deniz Müzesi ve Atina’daki Askeri Müze gezildi. Deniz Müzesinde Balkan Harbinde Yunan Donanmasının Kuzey Ege’de Osmanlı Donanması ile yaptığı İmroz ve Mondros Deniz Muharebelerinin geniş yatay panolara çizilmiş renkli krokilerle anlatılmış olduğu görüldü. 

Askeri Müze’de, müzenin gezilmesinden önce bir konferans salonunda Deniz Kuvvetleri Komutanı ile birlikte gelen Yunan Genel Kurmay Başkanının yaklaşık 15 dakika süren konuşmasını dinledik.  Karacı bir general olmasına rağmen genel olarak ve bilahare Yunanistan’ın deniz alaka ve menfaatlerini analizi ve bunların geliştirilmesi için Yunan Deniz Kuvvetlerinin bu meyanda denizaltı gücünün en önemli unsur olduğunu belirtmesi Yunan denizcilerini ve denizaltıcılarını çok sevindirdi. Bilahare Yunan Denizaltı Filosu Komutanı, ardından Yunan HoD birer konuşma yaptılar. Son olarak da bir denizaltıcı yarbay denizaltı filosunun tarihçesini anlattı. Müzenin gezilmesinden sonra  müze giriş holüne yerleştirilmiş masalarda self servis olarak öğle yemeği yendi.  Otele dönüldü.  Akşam üzeri Attica yarımadasının en güney ucunda Sounio Burnundaki Poseidon mabedini ziyareti müteakip dönüş yolundaki Vouliagmeni’de deniz kenarındaki bir restoranda akşam yemeği sonrası otele dönüldü. 

30 Mayıs sabahleyin Pire’deki Ege Deniz Komutanlığına ( Aegean Sea Naval Command ) intikal edildi. Burada bir kaide üzerine oturtulmuş küçük bir Themistocles büstü önünde harpte ve sulhte hayatını kaybeden denizaltıcılar için geleneksel anma töreni icra edildi. HoDlar deniz tarafında daha önce konuşlandırılmış her ülkenin bayrağını tutan erlerin (muhtemelen personel azlığından her asker iki bayrak tutuyordu ) ve bayraklarının önünde mevki aldılar.  Saygı duruşu, Yunan milli marşı, Komutan ve Yunan HoD’un büste birer çelenk koymalarını müteakip Yunan HoD’u törenin önemini ve hayatını kaybedenlerin hatırasına saygımızı belirten kısa bir konuşma yaptı. Bilahare katılımcı ülkelerin HoD’ları da benzer kısa konuşmalar yaptılar.  Gayrıresmi HoD toplantısında kararlaştırılmış olmasına rağmen bazı HoDlar kendi lisanı yerine İngilizce konuşma yaptılar (Örneğin İsveç ). Ben Türkçe olarak özetle; geçmişte birbirinin düşmanı olarak savaşmış bir çok ülkenin bu gün dost olduğunu, 21 ülke denizaltıcıları olarak bir araya gelip savaşta ve barışta, gerek çatışmalarda gerek kazalarda hayatlarını kaybeden hangi ülkeden, dinden, ırktan olursa olsun bütün denizaltıcıları bu törende andığımızı, hepsinin kutsal hatıraları önünde saygıyla eğildiğimizi belirttim. Tören sırasında HS Papanikolis [( S 120 ), Yunan Bahriyesinin Havadan Bağımsız Tahrik ( AIP ) sistemine sahip ilk denizaltısı ( Type 214 )] de oldukça yakın mesafeden sahildeki tören alanının önünden geçti. Halbuki Yunan Denizaltıcılar Derneği’nin bu kongre için açtığı internet sitesindeki kongre programında; aynı gün Yunan deniz üssünün bulunduğu Salamis adasındaki Denizaltı Üssü ziyaret edilecek, hayatını kaybeden denizaltıcıları anma töreni deniz üssünde yapılacak, HS Papanikolis gezilecek, Öğle yemeği de Denizaltı Üssünde yenilecekti. Kongrenin başlangıç tarihine bir hafta kala dernek bu programı değiştirerek yerine yukarıda anlattığım programı koydu.      Konuşmalar bittikten sonra bahçeye hep beraber iki adet zeytin ağacı fidanı dikildi. Fidanların dallarına da HoDlar kendi ülkelerinin isimi ve bayrağı bulunan plastik plaketler bağladılar. Töreni müteakip gidilen Atina’da Askeri Müze yakınındaki Subay Orduevinde ( Hellenic Armed Forces Officers Club ) öğle yemeği yenilmesinden sonra otele dönüldü.

Akşamüzeri otelden eski model otomobillerle ( Her HoD ön camında kendi ülkesinin bayrağı yapıştırılmış olan ayrı bir otomobilde olarak. Benim otomobilim 1961 model Volswagen Carman Ghia idi. ) hareketle Atina şehir merkezinin 6 kilometre güneybatısında Palaio Faliro’daki Deniz Gelenekleri Parkına gidildi. Eşlerimizi almadan bindiğimiz bu eski model arabaların caddelerden konvoy halinde gitmesi Atina ve Pireliler için enteresan bir görüntü oluşturdu. (Benzer bir uygulama 2007 yılında Cherbourg/Fransa’daki kongrede de yapılmıştı. ) Rıhtımında kıçtankara şekilde bağlanmış müze gemiler bulunan bu parktaki Averof zırlı kruvazörüne HoDlar davet edilerek bu müze gemide HoD toplantısı icra edildi. İlk olarak daha önce bahsedilen Alman önerileri yazısı görüşüldüyse de somut herhangi bir karar alınamadı. Ancak genel temayül, ev sahibi derneğin kongrenin daha ucuza mal edilmesi için gayret göstermesi yönünde oldu. Özellikle lüks otellerden kaçınılması gerektiği belirtildi. Diğer taraftan her kongrede müteakip üç kongrenin ev sahipleri kesinleştirildiğinden ABD’nin 2018’de Disney World Orlando Florida’da kongre yapma teklifi gelecek yıl oylanmak üzere ertelendi. Bu arada Polonya ve Ukrayna da 2018 için talip olacaklarını bildirdiler. Bu üç ülkeye teklifleri ile ilgili detaylı broşür ve doküman hazırlayarak önümüzdeki yılki toplantıya getirmeleri ve burada yapılacak oylama ile 2018’in ev sahibinin seçileceği bildirildi. Ayrıca geçen yıl kararlaştırılmış olmakla birlikte 2017’de Saint Petersburg’da kongrenin yapılması hususu resmen oylandı ve kabul edildi. Bu durumda 2015’de Portsmouth/ingiltere’de ( 18-21 Mayıs ), 2016’da Pola/Hırvatistan’da ve 2017’de de Saint Petersburg/Rusya’da kongreler toplanacak, gelecek yıl da 2018 kongresinin yeri belirlenecektir. Hindistan HoD’u facebook’ta “ Submariners Forever “  isimli bir grup oluşturduğunu ve bunu bütün denizaltıcıları kullanmaya davet ettiğini bildirdi.  Sırbistan HoD’u da dünyadaki müze denizaltıların kitabını hazırladığını belirterek taslak kitabını gösterdi. Bizden sadece Uluçalireis ve Pirireis’in yer aldığını görünce Hızırreis’in de müze denizaltı olarak İzmit’te olduğunu kendisine bildirdim.     

Biz toplantı yaparken diğer konferans katılımcıları Averof’u gezdiler. HoDlar da ancak toplantı bitiminde vakit darlığı nedeniyle süratle gemiyi gezebildiler. Müze gemiler arasında, 25 Mayıs 1973’de NATO tatbikatı sırasında Yunan askeri cuntasına isyan etmiş olan Yarbay Nikolaos Pappas komutasndaki HS Velos ( D 16 ) muhribi de yer almıştı. Rıhtımda üstü kapalı kızak üstünde MÖ 480’de Yunan şehir devletleri ittifakının Salamis Deniz Muharebesinde Perslere karşı kullandığı gemilerin (trireme) bir kopyası olarak 1985-1987 arasında yapılmış bir kürekli ve yelkenli gemi (Olympias ) de bulunmaktaydı. Akşam aynı bölgede bir restoranda yemeği müteakip otele dönüldü.

31 Mayıs Cumartesi günü sabahtan Akrapolis ve ardından Akrapolis müzesi gezildi. Öğleyin yürüyerek Plaka semtindeki  bir restoranda yemeğe gidildi. Plaka’nın öğlen vakti çok kalabalık olması, otobüs grubumuzun mecburen halk arasına karışması ve rehberimizin de biraz gevşek davranmasıyla bir ara birbirimizi kaybettiysek de sonunda herkes restoranda buluşabildi. Yemek sonrası otele dönüldü.

Akşamüzeri Ege Deniz Komutanlığı yanındaki Deniz Harp Okuluna kokteyl ve gala yemeği için gidildi. Kokteyl okulun önündeki asfalt yolda yapıldı. Binanın önündeki kaldırıma konulmuş iki masadan sadece alkollü/alkolsüz içki servisi yapıldı. Yiyecek (çerez, kanepe vs. ) hiç bir şey yoktu. İçkiler garsonlar tarafından servis edilmediğinden davetlilerin içki masasına üşüşmesiyle büyük bir kargaşa yaşandı. Hatta bazı davetliler içki alamadan yemeğe geçmek durumunda kaldı. Özetle hiç alışılmadık ve sanki zoraki yapılmış hissi veren bir kokteyl ile karşılaşmış olduk. Gala yemeğinin başlangıcında Trophy’nin Yunan Dernek Başkanından yeni İngiliz Dernek Başkanı ve HoD’una ( Lord Brian De-Mullet ), her ikisinin de konuşmaları ile devir teslimi yapıldı. Bilahare ev sahibi dernek başkanı ( Napoleon Genovelis ) ile misafir HoDlar arasında geleneksel hediye sunma törenine geçildi. Ben de derneğimiz adına üzerinde bir Osmanlı kalyonunun bulunduğu el yapımı bir İznik çini tabağı ile derneğimizin madalyasını beratı ile birlikte hediye ettim. Başkan da bütün HoD’lara birer fiberglastan yapılmış Poseidon biblosu hediye etti. Gala yemeğindeki yemekler bizim Türk grubunun ortak görüşüne göre kongre süresince yediğimiz en beğenmediğimiz yemekler oldu. Ayrıca yemekte çok uzun süreye yayılmış Yunan halk oyunları gösterileri sunuldu. Dolayısıyla dans etmek isteyenlere  az zaman kaldı. Yemek sonunda otele dönüldü.

1 Haziran Pazar günü kongre katılımcıları ülkelerine geri döndüler ( ilave gezilere katılacaklar hariç ).

İleriki yıllarda yapılacak kongrelere derneğimizden daha çok katılım olmasını diler, tüm üyelerimize saygı ve sevgilerimi sunarım.

                                                                                         Doğan  Hacipoğlu

 

 

 

 

 

KONGRE RESİMLERİ:


 

isa history    41-Odessa 2004  43-Moscow 2006  44-Cherbourg 2007  45-gdynia 2008 46-San Diego 2009 47-Netanya 2010 

48-İstanbul 2011  49-Kiev 2012 50-Catania 2013

 
 
 

 

     
 

 

Denizaltıcılar Birliği Derneği Logosu

 
 

 

Copyright © 2007 Denizalticilarbirligi.